Artboom Festival

Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom jest największym, cyklicznym wydarzeniem, prezentującym w Krakowie sztukę w przestrzeni publicznej. Pierwsza edycja miała miejsce w 2009 roku. Festiwal ma charakter interdyscyplinarny i międzynarodowy – projekty łączą sztukę współczesną, performance, happening z muzyką i działaniami społecznymi. Konferencje oraz debaty o charakterze edukacyjnym, mają za zadanie uwrażliwiać na problematykę związaną z przestrzenią miejską, aktywizować środowisko osób zainteresowanych. 

Nieodłącznym elementem Festivalu ArtBoom jest Konkurs Fresh Zone, stworzony z myślą o najmłodszym pokoleniu artystów, dzięki któremu mogą zaprezentować swoją twórczość szerokiej publiczności.

Realizacje powstające podczas trwania Festiwalu, zarówno, rzeźby, obiekty, instalacje, murale jak i działania o charakterze efemerycznym, happeningowym, pomagają w kompleksowej realizacji celów Festiwalu. Idea Miastoprojektora, cyklicznych spotkań z mieszkańcami, architektami, studentami, osobami zainteresowanymi życiem miasta pozwalają stworzyć obraz koniecznych zmian w mieście, zlokalizować obszary zaniedbane, aktywizować mieszkańców. Wyniki tych debat i dyskusji mogą być później użyte do realizacji wybranych postulatów, przy planowaniu urbanistycznym, reformach komunikacyjnych w mieście, egzystować poza samym Festiwalem ArtBoom. 

Koncepcja Festiwalu i jego odrębność w stosunku do innych wydarzeń opiera się na pokazaniu najlepszych praktyk sztuki publicznej. Osoby zaangażowane w programowanie festiwalu to kuratorzy z całej Polski, z dużym doświadczeniem, jeżeli chodzi o zagadnienie public art.

Strona internetowa festiwalu: www.artboomfestival.pl